
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 600 kHz |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 75 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Min Supply Voltage | 9.5 V |
| Max Output Current | 350 mA |
| Quiescent Current | 485 µA |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 95 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 92 % |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 75 V |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76310
Ext.Price$0.76310
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76310 | $0.76310 |
| 10 | $0.64022 | $6.40220 |
| 25 | $0.58475 | $14.61875 |
| 50 | $0.53409 | $26.70450 |
| 100 | $0.48781 | $48.78100 |
| 300 | $0.47633 | $142.89900 |
| 500 | $0.46512 | $232.56000 |
| 1000 | $0.45144 | $451.44000 |
